ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9625411
*
nr 962 5411
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 88 cm
Kondition: skadad
Utrop:
600 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 maj 2015
kl 18:24:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/5 10:39:59
1
300 kr
17/5 18:43:02
2
500 kr
17/5 20:06:24
3
1.000 kr
18/5 18:17:34
4
1.200 kr
18/5 18:19:27
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 962 5411
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 88 cm
Kondition: skadad
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 maj 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/5 10:39:59 | 1 | 300 kr |
| 17/5 18:43:02 | 2 | 500 kr |
| 17/5 20:06:24 | 3 | 1.000 kr |
| 18/5 18:17:34 | 4 | 1.200 kr |
| 18/5 18:19:27 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



